1. Повага до людської гідності
Повага до людської гідності є джерелом усіх прав та свобод людини. Це ключова цінність Євросоюзу.
Серед складових даної цінності – безумовне право людини на життя, обмеження в галузі медицини і біології (заборона клонування, обмеження медичного втручання тощо), заборона будь-якого принижуючого поводження, заборона принижуючого покарання, тортур. Право ЄС приділяє окрему увагу гідності найманих робітників, а також забороняє «примусову чи обов’язкову працю».
Яким має бути напрямок змін?
Для зростання поваги до людської гідності необхідні такі зміни, які дозволять людям у повсякденному житті уникати дій, що можуть бути сприйняті ними як принижуючі (приклад ремонт туалетів). Інший напрямок зміни – поважати кожну людину такою, як вона є, і підлаштування середовища під усіх представників суспільства, а не навпаки (наприклад, облаштування інфраструктури для людей з інвалідністю).
Життєві приклади реформ, що втілюють цінність
- Облаштування туалетів у школах.
- Електронний запис до державних служб (не треба стояти в чергах)
- Медична реформа (дає змогу врятувати життя)
- Стамбульська конвенція про запобігання домашньому насильству
- Пенсійна реформа, соціальне забезпечення незахищених верств
Детальний опис цінності, зафіксований у праві ЄС:
Євросоюз гарантує безумовну повагу та захист людської гідності, а також безумовного права людини на життя.
Гарантована «повага до фізичної та ментальної цілісності» – людина заслуговує повагу до себе такої, як вона є.
Окремою складової поваги до гідності є гаранті в галузі медицини та біології: медичне втручання лише за згодою; тіло людини та його частини не можуть сприйматися як джерела доходу; клонування та «селекція» людей підпадають під безумовну заборону.
Поводження, яке принижує гідність людини, є забороненим; зокрема, неприпустимим є будь-яке принижуюче або нелюдське покарання, тортури, тощо.
Під безумовну заборону потрапляють також рабство та утримання будь-кого у підневольному стані; примусова чи обов’язкова робота, а також торгівля людьми.
Право ЄС приділяє увагу гідності під час трудової діяльності: умови роботи, сама робота, ставлення до працівників не мають принижувати їхню гідність. Джерела: ст.1-5, 34 Хартії основоположних прав ЄС
Гідність є базовою з 6 цінностей ЄС – вона визнається джерелом усіх прав людини, а також свободи та справедливості, тому більшість ціннісних вимірів реформ можна пов’язати із гідністю (Джерела – конвенції ООН 1, 2).
Чи є подібні норми в Україні?
Конституція України проголошує гідність однією з «найвищих соціальних цінностей» (Ст.3) та окремо захищає ї складові (ст.. 28,68). Покарання за злочини проти гідності регулюються кримінальним та цивільним правом.