6. Повага до прав людини, включаючи права представників меншин
Всі люди народжуються вільними та рівними у своїй гідності та своїх правах. держава має слідкувати, щоби права представників меншин не обмежувалися на користь більшості.
Дії в галузі захисту прав людини «переважно зосереджуються на боротьбі з дискримінацією, расизмом і ксенофобією, на захисті вразливих груп, таких як діти, жінки та представники меншин», але включають також додаткові пріоритети, що не входять до інших цінностей, а саме:
- право на власність, в тому числі інтелектуальну власність
- права, що стосуються умов праці
- доступ до системи охорони здоров’я
- захист споживачів
- право на чисте довкілля
Яким має бути напрямок змін?
З впровадженням реформ, які укріплюють повагу до прав людини, включаючи права представників меншини, у громадян має зростати впевненість, що жодні їхні права – від трудових до екологічних – не будуть предметом штучних обмежень з боку держави, а проведення реформ лише збільшує можливості та якість їхнього життя.
Життєві приклади реформ, що втілюють цінність
- реформа промислових стандартів та промисловий безвіз (захист прав споживачів).
- НАССЗ/Система «від лану до столу» (якість продукції, права споживачів)
- Екологічні реформи (боротьба з промисловими викидами, сортування сміття тощо)
- Реформа поліції
Детальний опис цінності, зафіксований у праві ЄС:
Повага до прав людини є дотичною до всіх інших базових цінностей ЄС та значною мірою включає їх у себе положення, гарантовані іншими спільними цінностями ЄС. Головний принцип поваги до прав людини визначений Загальною декларацією з прав людини, документом ООН: «Всі люди народжуються вільними та рівними у своїй гідності та своїх правах».
Портал законодавства ЄС визначає, що дії Євросоюзу у галузі захисту прав людини не обмежуються його кордонами (тобто поширюються і на Україну), та «переважно зосереджуються на боротьбі з дискримінацією, расизмом і ксенофобією, на захисті вразливих груп, таких як діти, жінки та представники меншин».
Хартія основоположних прав ЄС визначає перелік гарантованих прав, що включають поваги до гідності, забезпечення свободи, рівності, недискримінації тощо, але також містить низку прав людини, що лежать за межами інших цінностей:
- Право на власність, в тому числі інтелектуальну власність (включає право мати, використовувати, передавати та лишати у спадок законно отриману власність). Позбавити людину власності можна лише у виключних випадках – у суспілних інтересах та за процедурою, що передбачає справедливу компенсацію)
- Права найманих робітників (включає право на колективні дії; на захист від необґрунтованого звільнення; на гідні умови роботи, в тому числі з огляду на їхній вплив на здоров’я та безпеку; на обмеження максимальної тривалості робочого дня і тижня, а також гарантовано оплачувану відпустку)
- Заборону дитячої праці та захист молодих працівників
- Право на доступ до системи охорони здоров’я – як для попередження хвороб, та як і у разі потреби лікування
- Право на чисте довкілля також визнається правом людини; високий рівень захисту довкілля та поліпшення його якості має бути інтегрований у політики ЄС
- Законодавство Євросоюзу «має забезпечити високий рівень захисту споживачів»
Чи є подібні норми в Україні?
Стаття 3 Конституції: «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави… Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави»