Курісовська сільська рада

Березівського району Одеської області

04855 9 65 92

Телефон

Базові цінності ЄС: Верховенство права

03.03.2021

5. Верховенство права

Верховенство права – означає що ухвалення рішень та розв’язання суперечок у державі відбувається у відповідності до наперед встановлених правил та процедур.

У державі має функціонувати неупереджена система правосуддя, доступна також для тих, хто не може оплатити свій захист. 

Покарання має бути пропорційним,  тобто відповідати тяжкості порушення. 

Обов’язковою є повага до презумпції невинуватості.

Яким має бути напрямок змін?

Українська система правосуддя має рухатись до того, щоби громадяни України вважали її неупередженою та справедливою, наперед довіряючи її рішенням. Державна влада має доводити суспільству, що у кожному своєму рішенні керується загальними правилами, а не індивідуальними міркуваннями.

Життєві приклади реформ, що втілюють цінність

  • Судова реформа, усі аспекти.
  • Боротьба з корупцією.
  • Реформа правоохоронних органів
  • Реформування системи недоторканності  

Детальний опис цінності, зафіксований у праві ЄС:

Верховенство права – це принцип, за яким ухвалення рішень у державі відбувається у відповідності до заздалегідь встановлених правил, а суперечки вирішуються наперед створеним органом у відповідності до чітких загальних процедур, а не індивідуальними рішеннями.

Ефективне забезпечення верховенства права, в тому числі неупередженої системи правосуддя,  є головним ціннісним критерієм для ухвалення рішення про вступ до Євросоюзу держави-кандидата. При оцінюванні якості цієї системи правосуддя, водночас, ЄС активно використовує експертизу органів Ради Європи. 

Для забезпечення верховенства права має виконуватися також низка критеріїв, встановлених статтями 47-50 Хартії, зокрема:

  • Доступність системи правосуддя, в тому числі можливість захистити свої інтереси. Для гарантування такої доступності має існувати система підтримки тих, кому бракує грошів для самостійного захисту.
  • Ніхто не може бути визнаний винним у скоєнні злочину до доведення цієї вини судом, що за можливості обвинуваченого захистити себе.
  • Закон не має зворотної сили: злочин може бути покараний лише якщо на момент його вчинення ці дії порушували закон; при цьому покарання не може бути посилене вже після вчинення злочину
  • Суворість покарання має відповідати серйозності порушення

Також для правосуддя у членах ЄС діє низка критеріїв, встановлених ЄКПЛ, зокрема:

  • Судовий процес та вирок має бути публічним, а тривалість суду – виправданою
  • Держава має нести відповідальність за порушення, вчинені офіційною особою

Чи є подібні норми в Україні? 

Конституція, стаття 8: «В Україні визнається і діє принцип верховенства права»

Усі критерії, що формують верховенства права, присутні в законодавстві. Україна визнає необхідність практичних змін у систем правосуддя для відповідності цій цінності.

Join Us Facebook
запитай у гіда
дія центрів 1 1
Photo1643367773 (4)