Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області попереджає, що захворювання на ботулізм виникає після споживання продуктів харчування, що містять токсини, які накопичились у їжі внаслідок розвитку збудника Clostridsum botulinum. Збудники ботулізму широко поширені в природі у двох формах – у споровій і у вегетативній.
Вегетативна форма цих бактерій гине вже через 30 хвилин при температурі 80 градусів і через п’ять хвилин – при кип’ятінні. Спори Cl. botulinum надзвичайно стійкі: легко витримують кип’ятіння протягом кількох годин та дію різних хімічних і фізичних чинників.
Навіть консерви, в яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені продукти домашнього приготування. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
У поточному році зареєстровано один випадок захворювання на ботулізм у мешканки м. Одеса, Одеського району, Одеської області, захворювання якої пов’язано з вживанням риби – в’яленого ляща. Діагноз підтверджено клінічно, перебіг хворобі важкий (реанімаційне відділення).
Необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб!