Програма LIFE – це фінансова підтримка Європейського Союзу, яка дозволяє реалізовувати проекти у напрямках циркулярної економіки та якості життя (серед іншого включає заходи, спрямовані на покращення якості повітря, ефективного управління ресурсами, управління відходами/водними ресурсами; зменшення використання небезпечних речовин; зниження шуму), природи та біорізноманіття, пом’якшення змін клімату, а також переходу до альтернативних джерел енергії.Фінансування в обсязі 611 мільйонів євро було забезпечено для конкурсів проєктних пропозицій за програмою LIFE на 2023 рік, оголошених Європейською Комісією. Програма LIFE – це фінансовий інструмент Європейського Союзу для реалізації заходів із захисту довкілля та боротьби зі змінами клімату, який діє з 1992 року. Україна приєдналася до Програми в червні 2022 року.
За програмою LIFE 2023 Євросоюз планує надавати гранти для реалізації проєктних заходів у сферах охорони природи та навколишнього середовища, пом’якшення наслідків змін клімату та адаптації до них, проєктів переходу на екологічно чисту енергію тощо.
Існує три проєкти, спеціально призначених саме для України:
- Підтримка впровадження Директиви про диких птахів (Пташиної Директиви) та Директиви про збереження типів оселищ (Оселищної Директиви) та Natura 2000 в Україні та Молдові на основі спеціальних природоохоронних територій Смарагдової мережі в рамках Бернської конвенції.
- Phoenix (Фенікс): Проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – відходи.
- Phoenix (Фенікс): Проєкт комплексної орієнтації на нову екологічну інфраструктуру в українських містах – вода.
Програма LIFE втілює підхід Нового Європейського Баухаузу та зосереджується на підтримці дій українських міст щодо сталої та інклюзивної відбудови, включаючи розвиток спроможності в сфері управління відходами та водними ресурсами.
Окремий конкурс від Horizon Europe визначить ключові українські міста, які візьмуть на себе зобов’язання щодо кліматичної нейтральності, в тому числі в рамках відбудови. Мета – прискорити системний перехід до кліматичної нейтральності українських міст шляхом підготовки місцевої влади для досягнення головних цілей Європейського зеленого курсу.
Додаткову інформацію про програму можна дізнатися на сайті Європейської комісії за посиланням:https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life/life-calls-proposals_en. Подання заявок англійською мовою в електронній формі через онлайн-сервіс https://cutt.ly/r751lHT. . Детальна інформація є у посібниках до кожної
з конкурсних пропозицій.