Курісовська сільська рада

Березівського району, Одеської області

048255 94180

Телефон

Послуга патронату над дитиною

14.04.2021

5ed609a34ea28805860741 (1)Сварки, конфлікти між батьками, хвороби, складні життєві ситуації – доволі часто з цих причин про дітей просто нікому подбати. Аби не віддавати таких дітей під опіку державних закладів, ними тимчасово може опікуватись патронатна сім’я.

Так, сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх замінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин, дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Такі діти можуть влаштовуватись на тимчасове проживання та виховання у професійні патронатні сім’ї.

Хто такі патронатні сім’ї і для чого їх створювати?

Патронатна сім’я – це тимчасова сім’я для дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах. Її завдання – мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Саме завдяки такій формі влаштування діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, не потраплятимуть в інтернатні заклади, а перебуватимуть в спеціально підготовленій сім’ї, де про них турбуватимуться та забезпечать догляд і реабілітацію. Патронат над дитиною не передбачає усиновлення чи відриву дитини від рідних батьків. Навпаки, він має на меті вирішення родинних проблем шляхом тимчасової опіки над дитиною.

Який оптимальний строк перебування дитини в такій сім’ї?

Дитина може перебувати у такій сім’ї до трьох місяців, але в окремих випадках – до півроку. За цей час органи опіки та піклування проводять роботу з батьками дитини і визначають, де їй буде краще. Для нас, звичайно, пріоритетом є повернення дитини до батьків.

Як стати патронатним вихователем? Що для цього потрібно?

Щоб стати патронатним вихователем необхідно кілька основних етапів. Першим із них є проходження первинного відбору. Рішення приймається на підставі аналізу документів, які надають потенційні вихователі. Ми обстежуємо також умови проживання, в яких в майбутньому перебуватимуть діти.

Які саме необхідно зібрати документи?

Для реєстрації кандидатам у патронатні вихователі треба подати:

  • заяву про наміри стати патронатним вихователем,
  • копію свого паспорта та паспорта добровільного помічника,
  • копію трудової книжки кандидата (у разі наявності),
  • висновки про стан здоров’я кандидата та осіб, які проживають разом з ним,
  • довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом,
  • копію документа, що підтверджує право власності або користування житлом,
  • письмову згоду на влаштування дітей під патронат від усіх членів сім’ї кандидата, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.

Діти якого віку можуть бути влаштовані під патронат?

До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти старші 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди та згоди патронатних вихователів.

Хто може стати патронатним вихователем?

Патронатними вихователями можуть бути лише громадяни України. Є кілька умов.

Наприклад, людина, яка хоче стати патронатним вихователем, не повинна бути раніше засудженою чи позбавленою батьківських прав. У неї обов’язково повинен бути позитивний досвід виховання дітей. Окрім того, увагу звертають на стан здоров’я, що дозволяє дбати про тимчасово влаштованих. Також необхідно пройти навчання за спеціальною тренінговою програмою для надання послуг з патронату над дитиною.

Що передбачають навчання для майбутніх патронатних вихователів?

Потенційні патронатні вихователі працюють із психологом, оскільки процес адаптації дитини у новій сім’ї, часом, є викликом як для дитини, так і для вихователів.

Чи підтримує держава такі сім’ї? 

Держава гарантує соціальну допомогу на утримання влаштованої під патронатом дитини  обсягом 2,5 прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку на місяць (3,5 прожиткові мінімуми при влаштуванні дитини з інвалідністю) .

Передбачене і грошове забезпечення за надану послугу в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. При влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%. Також держава гарантує сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

«Сімейний патронат – це шлях, який попереджує потрапляння дитини в інтернат. Соціальна послуга має на меті надання допомоги родинам, у яких виникли складні життєві обставини. Створення таких сімей – це перший крок до того, аби кількість інтернатних закладів поступово зменшувалась, адже родинне тепло – найкраще середовище для дитини. Тож закликаю ставати патронатними вихователями і змінювати життя маленьких українців на краще»