Курісовська сільська рада

Березівського району Одеської області

04855 9 65 92

Телефон

Про посилення заходів з профілактики сказу та інших інфекційних хвороб

06.03.2023

Сказ – дуже небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально. Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, головним чином лисиці.

Особливістю сказу природного типу є формування зон стійкого неблагополуччя. Такі зони розміщені, як правило , у місцевостях з підвищеною щільністю поселення лисиць. Враховуючи природне поширення сказу тварин  заходи по боротьбі з ним здійснюються комплексно органами державної ветеринарної медицини, охорони здоров’я, житлово-комунального і лісового господарства, товариствами мисливців тощо під керівництвом надзвичайних протиепізоотичних комісій і органів державної влади на місцях.

Сказ поширений на всіх континентах і має панзоотичний характер. При цьому 50,71% від загальної кількості сказу, зареєстрованому у світі припадає на Європу, сказ завдає значних збитків у країнах з пасовищним скотарством. У європейських країнах великі кошти витрачають на проведення запобіжних заходів проти поширення сказу серед людей і тварин. Сказ має велике соціальне значення у зв’язку з абсолютною фатальністю для людини.

В Україні ситуація зі сказу нестійка вже протягом десятків років. Практично щорічно реєструються випадки захворювання тварин на сказ. Впродовж 2022 року на території Березівського району було зафіксовано 3 випадки захворювання на сказ тварин, але цьогоріч діагноз “сказ” встановлено вже втретє.

Кількість зоонозних нозоформ, від яких можуть постраждати люди, достатньо значна (чума, туляремія, сибірка, бруцельоз, лептоспіроз, сальмонельоз, хвороба Лайма тощо). В 2023 році в Одеській області встановлено 1 випадок лептоспірозу тварин. Деякі паразити тварин знаходять сприятливі умови в організмі людини, що може призвести до захворюваності і навіть смертності серед людей. Необхідно відзначити, що часто захворювання в людей має важчий перебіг, ніж у тварин.

У зв’язку з цим нагадуємо керівникам агропродовольчих ринків про необхідність забезпечувати контроль за продажем продукції та не допускати такої, яка не має відповідних документів і не пройшла ветеринарно-санітарної експертизи!


Єпізоотична ситуація з африканської чуми свиней (далі АЧС) на території держави залишається нестабільною. У 2021 році було зареєстровано 16 випадків, а вже у 2022 році – 9 випадків АЧС. За повідомленням ГУ Держспоживслужби в Херсонській області 27.02.2023 виявлено захворювання на АЧС у 2 домашніх свиней особистого селянського господарства с. Новокаїри Милівської ТГ Бериславського району.

З метою ефективного забезпечення комплексу ветеринарно-санітарних заходів з покращення епізоотичної ситуації зі сказу ЗАБОРОНЕНО:

  • реалізовувати живих тварин, а особливо поросят у не відведених для цього місцях та за відсутності ветеринарних документів!!!
  • реалізовувати продукцію тваринного походження у несанкціонованих місцях!!!

Нагадуємо керівникам свиногосподарств про необхідність постійного дотримання вимог Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 №111!


Лейкоз ВРХ – інфекційна хронічна хвороба пухлинної природи, яка характеризується злоякісним розмноженням клітин кровотворних органів з порушенням їх дозрівання, що зумовлює дифузну інфільтрацію різних органів і тканин на утворення в них злоякісних пухлин. Джерелом збудника є заражені вірусом лейкозу тварини на всіх стадіях інфекційного процесу. Вірус виділяється з організму заражених тварин з кров’ю, молоком, слиною.

Передача збудника лейкозу відбувається при порушенні правил асептики та антисептики під час нумерації тварин, при ветеринарних маніпуляціях, при осіменінні спермою, яка містить клітини крові, контактним шляхом, при доїнні інфікованих та здорових тварин одним доїльним апаратом тощо. Не виключена можливість перезараження тварин певними кровосисними комахами та вертикальним шляхом ()внутрішньоутробно). Лікування проти лейкозу не розроблено.

Для ефективного забезпечення благополуччя тваринництва щодо лейкозу необхідно власникам тварин усіх форм власності забезпечити негайне виведення зі стад (ферм) інфікованих вірусом лейкозу тварин, проведення чіткого обліку, нумерації та ідентифікації тварин, дотримання ветеринарно-санітарних правил на фермах, проведення ретельної дезінфекції тваринницьких приміщень та обладнання.


З метою попередження занесення на території Березівського району інфекційних хвороб птиці потрібно забезпечити ізольоване утримання домашньої птиці.

Join Us Facebook
запитай у гіда
дія центрів 1 1
Photo1643367773 (4)