Курісовська сільська рада

Березівського району, Одеської області

048255 94180

Телефон

Профілактика туберкульозу

13.04.2021

За даними центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України, Одеська область зберігає лідерство в Україні за рівнем захворюваності на туберкульоз. Всього в 2020 році в країні зареєстрували 17 593 випадки захворюваності на активний туберкульоз, включаючи рецедиви.

 Skachannye Fajly 2 E1553258003489Станом на грудень 2020 року кількість хворих на активний туберкульоз по Одеській області досягло – 2775 осіб, з них ТБ/ВІЛ – 681. Варто зазначити, що найбільша кількість вперше виявлених хворих на туберкульоз виявлено саме в Одеській області.

Що таке туберкульоз?

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. У більшості випадків туберкульоз вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, кістках, мозку, лімфатичних  вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.

Мікобактерія туберкульозу є збудником туберкульозу, її ще називають паличкою Коха, на честь науковця, який відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм полягає у тому,що він є стійким до навколишнього середовища, до тривалих високих температур та холоду.

Інша особливість збудника полягає у тому,що він дуже стародавній (туберкульозні ураження хребта виявлені при дослідженні людини періоду неоліту приблизно 5000 років до нашої ери) і добре прилаштувався до людини, а людина до нього. Він легко попадає в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в “мирні” відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В “мирних” стосунках з людиною паличка Коха знаходить в “сплячому” стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом їхнього життя. Лише у 10% осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання.

Групи ризику:

 • ВІЛ-інфіковані особи
 • особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти)
 • особи із захворюваннями,що призводять до послаблення імунітету
 • курці та особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики
 •  іммігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз
 • особи, що перебувають за межею бідності, безробітні
 • особи без визначеного місця проживання
 • пацієнти психіатричних закладів
 • затримані та особи, які перебувають під вартою, при відправленні їх до ізоляторів тимчасового тримання, особи, які утримуються або звільнились з установ виконання покарань, а також особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд
 • працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими та туберкульоз особами, проводять відповідні дослідження та аналізи.

Варто зазначити, що крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, ймовірно, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах).

Також на туберкульоз можуть захворіти навіть особи з міцним імунітетом при масивному попаданні збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають при близькому контакті з хворою на активний туберкульоз людиною через кашель, чхання, при розмові або попаданні в організм великої кількості повітря, яке заражене мікобактерією туберкульозу. Зараження може відбутися в закритих приміщеннях, які погано провітрюються,де перебуває або перебувала хвора на туберкульоз людина, у громадському транспорті, в магазині, кінотеатрі на будь-яких громадських приміщеннях з великим скупчення людей. На відкритому просторі ризик зараження менший ніж у закритому приміщенні!

Форми і стадії туберкульозу

Найчастіше туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень “відкриту” і незаразну – “закриту”. Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з мокротинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за “закритої” форми туберкульозу в мокротинні не виявляють мікобактерію туберкульозу і зазвичай такі пацієнти взагалі не кашляють.

“Закрита” форма туберкульозу – це зазвичай рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1-2 см). “Відкрита” форма – це більш просунута стадія захворювання, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини (може бути враженою вся легеня або навіть обидві легені). Туберкульозне запалення призводить до відмирання уражених ділянок легень. В цих ділянках виникає розпад легеневої тканини і вона виділяється через бронхи з мокротинням. В легенях утворюються порожнини розпаду, які називають “кавернами”. Якщо туберкульоз виявляють у запущеній стадії, то таких каверн в легенях є багато.

У такому випадку потребується більше часу на лікування, а іноді і хірургічне втручання. Однак, навіть при запущеній стадії з наявністю каверн в легенях,захворювання можливо повністю вилікувати без втручання функції легень.

Позалегеневий туберкульоз – це незаразна форма захворювання. В таких випадках туберкульоз загрожує тільки життю людей, що захворіли. Для цих форм також характерні ознаки захворювання – нездужання, підвищення температури тіла, втрата ваги, потіння вночі, ознаки ураження конкретного органу – збільшення лімфатичних вузлів, головний біль,болі у хребті та суглобах, ураженнях шкіри тощо.

Шляхи передачі туберкульозу:

 • аерогенний шлях – зараження відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим способом
 • аліментарний – через вживання непастеризованого молока і молочної продукції від хворих на туберкульоз корів, кіз
 • контактний – через ушкоджену шкіру або слизові оболонки
 • трансплацентарне зараження плоду можливе при заковтуванні плодом інфікованих мікобактеріями навколоплідних вод, через кров, при потраплянні фільтруючих форм мікобактерій до плода через плаценту, при пошкодженні плаценти під час пологів
 • інші шляхи передачі мікобактерій в здоровий організм: через кон’юктиву ока, шкіру, статеві органи, при операціях тощо

Ознаки туберкульозу

Туберкульоз може тривалий час розвиватися без будь0-яких ознак. Уцей час, мікобактерія туберкульозу починає розмножуватися в легенях або інших органах, а імунна система намагається боротися з хворобою. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, у людини починають спостерігатися ознаки хвороби:

 •  кашель, що триває понад 2-3 тижні
 • рясне потовиділення вночі
 • слабкість
 • безпричинна втрата ваги
 • погіршення або відсутність апетиту
 • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень
 • може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка

Що робити, якщо у вас з’явились хоча б деякі симптоми?

Негайно звернутись до дільничого лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз! Якщо у вас виявили туберкульоз при профілактичному флюорологічному обстеженні і у вас немає ознак захворювання, це не означає,що ви не хворі. Вам пощастило, що захворювання виявили на ранній стадії, коли ураження легень є невеликим і не впливає на загальний стан організму. Якщо б не профілактичне обстеження, яке дозволило виявити туберкульоз на досимптомній стадії,захворювання продовжувало б розвиватись,уражало більші ділянки легень, що незабаром проявилось би кашлем та іншими легеневими симптомами.

Діагностика туберкульозу

Флюорографія – це рентгенологічний метод дослідження, що допомагає побачити вогнища ураження легень. Вогнище – це тінь на знімку з чіткими контурами діаметром до 1 см.

Бактеріологічне дослідження мокротиння – (за призначенням лікаря) для1 Eac87456377175cd42f89c3c06dc124d цього пацієнтові роблять анестезію дихальних шляхів і вводять 15-20 мл фізіологічного розчину, підігрітого до 37 ºС. Пацієнт рефлекторно відкашлює цю рідину, її збирають в стерильний посуд і досліджують.

Основний метод діагностики туберкульозу у дітей та підлітків – туберкулінова проба (проба Манту). Вона робиться один раз на рік. Щоб виявити захворювання, пацієнтові вводять невелику кількість туберкуліну і через 48 годин оцінюють розмір індурації (ущільнення) навколо місця введення туберкуліну.

У таких випадках,коли туберкульоз уражає інші органи,проводять спеціальні рентгенологічні дослідження цих ділянок (комп’ютерну томографію органів грудної клітки, черевної порожнини, голови, урографію) і в необхідних випадках біопсію ураженого органу для підтвердження діагнозу.

Лікування туберкульозу:

Оскільки туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Лікування і прийом препаратів призначається виключно лікарем та є індивідуальним. Самолікування може бути небезпечним та призвести до смерті хворого.

Профілактика туберкульзу

√ Дотримання здорового способу життя: відмова від алкоголю, паління та наркотиків

√ Дотримання прав особистої гігієни, у тому числі при спілкуванні з хворими

√ Дотримання гігієни у приміщеннях (вологе прибирання та провітрювання приміщень)

√ Вживання здорової збалансованої їжи, багатої на білки, жири і вітаміни

√ Рекомендовано займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі

√ Своєчасне проходження обстеження

√ Щеплення від туберкульозу (новонародженим, 7 та 14 років)